Plan na miarę współczesności - nowoczesny w stylu oraz formie

Unia Art Residence to ekskluzywny budynek mieszkalny dedykowany tym, którzy cenią jakość i styl. Usytuowany przy Al. Racławickich, w samym centrum życia kulturalnego, uczelnianego i biznesowego miasta, doskonale wpisze się w nurt nowoczesnego budownictwa.

Wyjątkowa historia Lublina, a także miejsca, w którym powstanie Unia Art Residence, okazała się doskonałą inspiracją w wykreowaniu nazwy apartamentowca. W sensie literalnym odnosi się do wyjątkowego położenia – inwestycja zlokalizowana jest tuż obok Placu Teatralnego z jednej strony oraz Hotelu Mercure Lublin Centrum (wcześniej Mercure Unia Lublin) z drugiej. Symbolicznie zaś nawiązuje do sojuszu narodów, a w tym przypadku oznacza idealne połączenie gmachu Centrum Spotkania Kultur oraz Placu Teatralnego z otaczającymi budynkami, wyrażone w doskonałej architekturze Unii Art Residence.

Studio architektoniczne

Projekt budynku to efekt pracy architektów z pracowni Studio 3, firmy, która przenosi na polski grunt doświadczenie nabyte przez jej założyciela Jerzego Korszenia w pracowniach projektowych na terenie USA i Niemiec. Planując Unia Art Residence, architekci wzięli pod uwagę najwyższe standardy współczesnego budownictwa. Stworzyli budynek, który w nowoczesnej, przeszklonej bryle skrywa imponujące rozwiązania przestrzenne oraz technologiczne, jak również gustowną estetykę wnętrz.

Unia Art Residence - o niezwykłym projekcie opowiada główny architekt budynku - Jerzy Korszeń.

Inspiracje - szwajcarska prostota i zdrowy tryb życia

W projektowaniu tego budynku brał udział kilkuosobowy zespół projektowy. Wykonaliśmy kilkanaście wersji projektu, a jego ostateczna forma jest wynikiem wielu dyskusji i studiów. W mojej pracowni staram się organizować wspólne wyjazdy, które służą bezpośredniemu poznaniu wybranych obiektów architektonicznych wybitnych autorów, co w znacznym stopniu inspiruje nasz sposób myślenia i w efekcie pracę nad projektami. Myślę, że ostatnio najbardziej inspirujące były dla mnie i zespołu wyjazdy do Szwajcarii do regionu Ticino i bezpośredni kontakt z budynkami zaprojektowanymi przez Luigi Snozziego, Livio Vacchiniego i Petera Zumthora. Są to architekci starszego pokolenia, którzy wywarli bardzo duży wpływ na współczesną architekturę. Szacunek do kontekstu i wynikająca z tego pokora skutkuje ograniczeniem środków wyrazu i ilości użytych materiałów. Prostota granicząca z ascetyzmem, szczerość wyrażająca się w dążeniu do jedności formy i struktury budynku to wartości, które od lat są przez tych twórców głoszone i praktykowane będąc wzorem dla kolejnych pokoleń architektów.

Od kilkunastu lat w swojej działalności zawodowej łączę projektowanie z realizacją budynków, co nie jest typowe w naszym kraju. W latach 90. po raz pierwszy bezpośrednio zetknąłem się działalnością grupy Atelier 5 z Berna, ich projektami mieszkaniowymi oraz z ich wyjątkowym zaangażowaniem w proces inwestycyjny, co bezpośrednio zainspirowało mnie do podobnej działalności w Polsce.

Większość projektów, które zrealizowałem, to próby stworzenia komfortowych warunków do życia w ścisłym centrum miasta. Idea mieszkania w Centrum oznacza dla mnie taką lokalizacje budynku, która eliminuje konieczność używania na co dzień samochodu i motywuje do zdrowego trybu życia. W budynkach, które realizuję, staram się stworzyć mieszkańcom, jak najlepsze warunki do życia zapewniając im miejsca do spotkań, ćwiczeń fizycznych oraz usługi wzbogacające komfort życia w mieście, takie jak usługi gastronomiczne, medyczne, biura podróży etc.

W projekcie Unia Art Residence starałem się wykorzystać dotychczasowe doświadczenia w wykonaniu budynków o wysokim standardzie oraz inspiracje z podobnych realizacji w innych krajach.

Przestrzeń i elegancja

Projekt Unia Art Residence oferuje standard, jakiego w Lublinie jeszcze nie było, a który mogę porównać do naszej ostatniej realizacji Solaris Park przy ulicy Tuwima 15 w Łodzi. Unia Art Residence wyróżnia doskonała lokalizacja w ścisłym centrum Lublina oraz wysoki standard części wspólnych budynku, których przestronność i estetyka wpływają w znacznym stopniu na poczucie komfortu. Możliwość korzystania przez 24 godziny ze strefy sportu i rekreacji - basenu, jacuzzi, sauny i sali fitness oraz ulokowanie usług gastronomicznych dostępnych bezpośrednio z hallu pozwalają zaspokoić wszelkie podstawowe potrzeby bytowe mieszkańców bez opuszczania budynku, natomiast lokalizacja portierni z ochroną i konsjerżem dodatkowo zapewnia mieszkańcom poczucie opieki i bezpieczeństwa.

Najnowsze rozwiązania technologiczne

W budynku zaprojektowano semi strukturalną stolarkę okienną z profili aluminiowych z wykorzystaniem maksymalnych powierzchni przeszkleń wypełniających przestrzeń między sufitem i podłogą. W celu ograniczenia strat energii zastosowano stolarkę pasywną z wykorzystaniem wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego (Suncool - Pilkington 66/30) o właściwościach niskoemisyjnych. Zastosowanie maksymalnego przeszklenia zapewnia użytkownikom budynku spektakularne wrażenia widokowe z jednej strony na nowo powstały Plac Teatralny otoczonynowoczesną architekturą z historycznym centrum miasta w tle, a z drugiej widok na Park Saski, reprezentacyjne Aleje Racławickie i miasteczko akademickie. Znaczna skala budynku została w dużym stopniu ograniczona przez podział głównej bryły na dwie części. Rozcięcie budynku wykorzystano na umieszczenie tam panoramicznych wind, co dodatkowo podkreśla unikalną relację widokową z Placem Teatralnym i Krakowskim Przedmieściem.

Konstrukcja i elewacja

Unia Art Residence to 15-kondygnacyjny budynek oferujący 191 apartamentów o powierzchniach od 23 do 125 mkw. Do dyspozycji mieszkańców będzie też czteropoziomowy garaż podziemny z miejscami postojowymi.

Prostą, geometryczną bryłę budynku zdominowały przeszklenia, które oprócz funkcji estetycznej, dadzą doskonałe nasłonecznienie wnętrz, a jednocześnie zapewnią niepowtarzalny widok, w szczególności na wyjątkowo urokliwy Plac Teatralny oraz Ogród Saski. Z wyższych pięter natomiast będą mogli Państwo podziwiać panoramę Lublina, w tym wizytówkę miasta - Starówkę. Do wykończenia użyte zostaną szlachetne i dobrze starzejące się materiały, takie jak kamień czy beton architektoniczny, które z powodzeniem wykorzystywane są w nowoczesnym budownictwie oraz doskonale łączą się ze szkłem, osiągając w rezultacie niesamowity efekt.

Detale

Strefa wejścia oraz hol będą stanowiły reprezentacyjną część budynku. Na ścianie frontowej wygrawerowana w kamieniu nazwa apartamentowca uwydatni jego elitarny charakter. Z najwyższą dbałością o detale zaprojektowana została też przestrzeń holu oraz recepcji. Kamienna posadzka, wysokość ścian sięgająca do trzech metrów oraz starannie dobrane oświetlenie będą nadawać szykowny ton wnętrzu, tak by już od progu mieszkańcy i ich goście czuli się tu wyjątkowo. Charakterystyczny w aranżacji będzie jednak umiar, stanowiący wyraz dobrego smaku i wyczucia stylu. Panoramiczne windy zapewnią bezszelestny i szybki dostęp do wybranego piętra, a także do kondygnacji podziemnych. Bezpośrednio z holu swoje kroki można będzie skierować także do zlokalizowanych na parterze wspólnych przestrzeni wypoczynkowych – basenu, sauny, jacuzzi, siłowni.